Logo

بهترین دفتر های ایرانی کدامند؟| آشنایی با 8 برند برتر دفتر ایرانی

در این مقاله قصد داریم نکاتی در مورد بهترین دفاتر ایرانی و ویژگی های آنها را تشریح کنیم. 8 مدل از بهترین دفاتر ایرانی در این نوشتار بررسی می شوند.

access_time 1401/8/22
remove_red_eye 316 بازدید
بهترین دفتر های ایرانی کدامند؟| آشنایی با 8 برند برتر دفتر ایرانی

بهترین دفاتر ایرانی کدامند؟

 بین دفاتر ایرانی و دفترهای خارجی، کدام را انتخاب کنیم؟ شما به این دو سوال، چگونه پاسخ می دهید؟ به نظرتان کدام جنبه از یک دفتر در هنگام خرید مهم تر است؟ اصلا نیاز است در هنگام خرید یک دفتر، به جنبه های مختلف آن توجه کنیم؟ در این مقاله قصد داریم علاوه بر معرفی بهترین دفاتر ایرانی، در مورد جنبه های مهم خرید یک دفتر، مطالبی را توضیح دهیم.

 

 8مدل از بهترین برندهای دفتر ایرانی کدام است؟

اجناس خارجی درصد قابل توجهی از کالاها در بازارهای ایران را تشکیل می دهند. این موضوع چندین دهه است که در صنایع مختلف ایران وجود دارد. البته نمی توان منکر کیفیت عالی برخی از تولیدات داخلی شد، اما هنوز در برخی از کالاها، واردات بی رویه بدون توجه به تولیدات داخل، عدم حمایت از تولیدکنندگان ایرانی و یا کیفیت کم، سبب شده تا هنوز سهم قابل توجهی از بازار، در اختیار اجناس نامرغوب خارجی باشد. خیلی از مشتریان و مصرف کنندگان نیز به واسطه اینکه تصور می کنند کالای خارجی مرغوبیت و کیفیت بالایی دارد، آن را بر کالاهای ایرانی و تولید داخل ترجیح می دهند. متاسفانه این موضوع در حوزه لوازم‌التحریر و نوشت افزار نیز وجود دارد. یعنی خیلی از والدین برای خرید لوازم التحریر و نوشت افزار فرزندان خود، نوع خارجی دفتر را انتخاب می‌کنند. مخصوصا در این حوزه، شاهد استفاده از محصولات چینی هستیم.

اما همین موضوع سبب شد تا تولیدکنندگان ایرانی نیز دست به کار شوند و خلا موجود در حوزه تولید دفاتر با طرح های ایرانی و اسلامی را در دستور کار خود قرار دهند. امروزه خوشبختانه شاهد آن هستیم که تولیدکنندگان ایرانی، لوازم التحریر و نوشت افزار بیش از ۱۳ میلیون دانش آموز و حدود ۳ میلیون دانشجو را طراحی و تهیه می کنند. به طوری که هیچ نیازی به واردات نوشت افزار از خارج نیست.

 

برندهای مطرح ایران در حوزه تولید نوشت افزار

 در بین همه برند هایی که امروزه لوازم التحریر و نوشت افزار کشور را تامین می کنند، می‌توانیم به چند برند معروف بپردازیم. برندهایی که توانسته اند نیاز دانش آموزان و دانشجویان را به خوبی برطرف کنند. به عبارت دیگر، کیفیت آنها سبب شده تا مصرف کنندگان، دفترهای ایرانی را بر تولیدات خارجی و وارداتی ترجیح دهند. در ادامه 8 مدل از بهترین دفاتر ایرانی را معرفی می کنیم. اما قبل از آن، اجازه دهید به دو سوال مهم هم پاسخ دهیم. یکی اینکه ویژگی خرید یک دفتر خوب چیست؟ و دیگری، خرید دفتر ارزان به صورت اینترنتی چگونه است؟

 

ویژگی خرید یک دفتر خوب چیست؟

هر کس متناسب با سلایق و نیازی که دارد، دفتر و نوشت افزار مدنظر خود را خریداری می کند. برخی از افراد، تعداد برگ های یک دفتر، نقش یا طرح آن را مورد توجه قرار می دهند. برخی نیز بیشتر به کیفیت جلد آن توجه می کنند. از این رو مهم است که شما در ابتدا نیازسنجی داشته باشید. یعنی دقیقا مشخص کنید که چه نیازی دارید و برای چه منظوری دفتر می خرید. یک دفتر خوب باید مقاومت و استحکام مناسبی، هم در جلد و هم در قسمت شیرازه داشته باشد. دفاتر و لوازم‌التحریر، چه برای دانش آموز و چه برای دانشجو، جزو لوازمی هستند که بیشترین استفاده از آنها می شود. اگر به هر دلیلی استحکام کافی نداشته باشند، ممکن است در میانه سال تحصیلی، محصلین را دچار مشکل کنند!

از طرف دیگر باید قیمت آنها هم مناسب باشد. البته باید اذعان کرد که قیمت بهترین دفاتر ایرانی در مقایسه با قیمت دفاتر خارجی بسیار مناسب تر است. در حالی که کیفیت آنها مشابه و در برخی از مواقع از دفاتر خارجی بهتر هم هست. با این حال مسلما اگر یک دفتر، طرح جذابی هم داشته باشد، اما قیمت آن در حد و اندازه های درآمد و بودجه اکثر مصرف کنندگان نباشد، فروش خوبی نخواهد داشت. با علم به همین موضوع، شاهد قیمت مناسب بهترین دفاتر ایرانی هستیم. به عبارت دیگر تولیدکننده با توجه به همه جوانب، سعی داشته است تا قیمت مناسبی را برای دفاتر خود در نظر بگیرد.

 

اهمیت توجه به تفاوت خطوط در هنگام خرید بهترین دفاتر ایرانی

به جز این موضوعات برای خیلی از افراد، خط های دفتر نیز جزو مسائل مهم به شمار می رود. مطمئناً برای مشق و تکالیف انگلیسی باید از دفترهای دوخط استفاده کرد. این موضوع نه فقط برای دانش آموزان، بلکه برای زبان آموزانی که به منظور یادگیری زبان انگلیسی به آموزشکده های زبان می روند نیز، حائز اهمیت است. کسانی که قصد نگارش نت ها در حوزه موسیقی دارند، از دفاتر چهار خط و هنرجویانی که در حوزه فنی و حرفه ای یا هنرستان فعالیت می کنند برای قالی بافی، الگو کشی و طراحی، نیاز به دفتر شطرنجی دارند.

تعداد برگ ها یا نوع صحافی دفاتر یعنی چسبی، منگنه ای، دوختی، فنری (تک فنر و فنر دوبل) نیز، از مهمترین معیارها در هنگام خرید بهترین دفاتر ایرانی هستند. همچنین با توجه به سلایق گوناگون تولیدکنندگان ایرانی، جلد دفترها نیز بسیار مهم است. امروزه جلد دفترها در گونه‌های مختلف گلاسه، طلقی، پارچه ای، چرمی، چوبی، کاغذی، مقوایی و .... تولید می‌شود. همچنین طرح روی آنها نیز با توجه به سلایق متفاوت است.

 

خرید دفتر ارزان به صورت اینترنتی چگونه است؟

امروزه دفتر مشق یا لوازم التحریر را نیز می‌توان مانند دیگر اقلام، به صورت اینترنتی و توسط سایت ها و فروشگاه‌های آنلاین معتبر خریداری کرد. خرید دفتر مشق ارزان و خرید اقساطی لوازم التحریر با طرح ها و انواع مختلف، در فروشگاه های اینترنتی امکان پذیر است. مسلما برای خیلی از افراد، خرید دفتر مشق ارزان و خرید اقساطی لوازم التحریر بر بسترهای آنلاین، ساده تر، سریع تر و کم هزینه تر است. حداقل بعد از کرونا به همه اثبات شد که خرید اینترنتی، چه مزایایی دارد!

 

آشنایی با بهترین دفاتر ایرانی

همیشه یکی از انتقاداتی که فعالین حوزه فرهنگی مطرح می‌کردند و انتقاد درستی هممحسوب می شود، عدم وجود طرح ها و نمادهای ایرانی و اسلامی بر روی دفاتر و لوازم‌التحریر بود. اگر چند سال پیش به بازار لوازم التحریر و نوشت افزار می رفتید، اغلب دفاتر و لوازم التحریر موجود،  با نمادها و کاراکترهای خارجی طراحی شده بودند. نمادها و کاراکترهایی که نه از نظر فرهنگی و نه از دیدگاه عرفی، با سبک زندگی مردم سازگاری نداشتند. از آنجایی که دانشجویان و دانش‌آموزان آینده‌سازان مملکت هستند و طرح های روی جلد یک رسانه، تاثیر بسیار زیادی بر روی ذهن، ایده ها، و ناخودآگاه آن ها می گذارد، خیلی از فعالین فرهنگی اعتقاد داشتند حتماً باید بر روی اینکه چه نمادها و کاراکترهایی در جلد دفاتر وجود دارند، تمرکز بیشتری شود. بهترین دفاتر ایرانی متناسب با هر نوع سلیقه ای ممکن است متفاوت باشند. اما با توجه به کیفیت، استحکام، تنوع در طرح و البته قیمت، می‌توان به برندهای زیر اشاره کرد.

دفاتر الیپون

یکی از برندهای موفقی که توانسته است در انواع مختلف دفتر، از جمله دفتر نقاشی، دفتر یادداشت، دفتر زبان دو خط و دفتر مشق سیمی بسیار خوب عمل کند و طرح های جذابی را به بازار ارائه دهد، برند الیپون است. در واقع آنچه باعث شده است الیپون به عنوان یکی از بهترین دفاتر ایرانی مطرح شود، تعداد طرح های زیاد آن (چه در حوزه جلد و چه در حوزه تنوع ساختاری) است. شما می توانید تنوع الیپون را در انواع مختلف از لحاظ ظاهر ببینید. همچنین طرح های فانتزی و کارتونی این برند، برگرفته از رنگ های شاد و جذاب است که سبب شده تا خیلی از علاقه مندان به طرح های انتزاعی، از این برند استفاده کنند.

نکته مهمی که الیپون را به عنوان یکی از بهترین دفاتر ایرانی مطرح میسازد، قیمت مناسب آن است. در واقع به جز طرح و تنوع زیاد، یکی دیگر از شاخصه های بسیار مهم در نوشت افزار و لوازم التحریر، قیمت است. اجناس چینی و نامرغوب، هم کیفیت پایینی دارند و هم قیمت آنها بالاتر است. اما تولیدکنندگان بهترین دفاتر ایرانی مثل الیپون، با شناخت کامل از سلایق و علایق مصرف کنندگان، متناسب با طرح ها و استحکام دفتر، قیمت های مناسبی نیز برای آنها در نظر گرفته اند.

 

 دفتر هیرون

اما شاید خلاقانه ترین و جدیدترین مدل دفاتر ایرانی را بتوانیم به هیرون نسبت دهیم. این برند به واسطه اینکه خلاقیت جذابی در تولید لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار ایجاد کرده، به شدت در بین علاقه مندان به این حوزه معروف شده است. از آنجایی که تنوع بالایی نیز در محصولات این برند وجود دارد، متناسب با سلیقه اقشار مختلف جامعه است. هیرون با تلفیق خلاقانه طرح‌ها و جلد چوبی برای لوازم التحریر، سعی کرده است که جذابیت بیشتری به آنها بدهد. اما به جز بحث چوبی بودن جلدها و حاشیه های آن، خیلی از دفاتر و یا لوازم التحریر آن، شعر، عبارات مذهبی، چهره های مهم ادبی و هنری، طرح های پنجره و اسلیمی نیز دارند. این برند، تخته شاسی و خط کش نیز تولید می کند.

 

یاس بهشت

 یکی دیگر از تولیدکنندگان بهترین دفاتر ایرانی که با استفاده از نمادها و رنگ های شاد سعی کرده که مخاطبان خود را جذب کند، برند یاس بهشت است. این برند، تم مذهبی دارد و معمولا شاهد جملاتی از قرآن، نهج البلاغه و دیگر مطالب مذهبی در آن ها هستیم. طراحان برند یاس بهشت، بر روی جلد آن تمرکز زیادی کرده اند. دفاتر تولید شده توسط این برند، مقاومت خیلی خوبی دارند. معمولاً جلد آنها مقوایی سلفونی یا بعضا طلقی است که علاوه بر ظاهری جذاب، بسیار هم محکم هستند و می توان تا چندین سال از آنها استفاده کرد! از دیگر ویژگی‌های جالب دفتر یاس بهشت این است که در بیشتر طرح های آن، شیرازه سیمی استفاده شده است. برخی از آنها نیز فنر دوبل دارند. یاس بهشت بیشتر سعی کرده تا از نمادها و شخصیت های مذهبی و ایرانی استفاده کند و اغلب مخاطبان آن، کودکان و نوجوانان هستند.

 

 دفتر کتیبه قلم

همانطور که گفتیم یکی از اصلی‌ترین انتقادات فعالین حوزه فرهنگی این بود که چرا بر روی لوازم التحریر و نوشت افزار از نمادهای ایرانی و شخصیت های کارتونی ملی استفاده نمی شود. موسسه کتیبه قلم با استفاده از همین خلأ، امروزه دفاتر زیادی را با نمادها و طرح های ایرانی ارائه کرده است. کتیبه قلم همانطور که از نام آن مشخص است، با تمرکز بر روی طرح‌های ایرانی و اسلامی سعی کرده تنوع جذابی برای محصولات خود داشته باشد. خوشبختانه تمام تولیدات داخلی، کیفیت مناسبی دارند و از این رو نسبت به نمونه های خارجی یک سر و گردن بالاتر هستند. چرا که با سلایق و علایق مصرف کنندگان نزدیک‌ترند.

 

آراز بیکران

 یکی دیگر از برندهای پیشرو در حوزه تولید لوازم التحریر و نوشت افزار، آراز بیکران است. این برند که عمدتا به واسطه طرح های فانتزی جذابی که دارد معروف شده است، سعی کرده در طرح های خلاقانه، داخل دفترها را نیز به صورت طرحدار ایجاد کند. یعنی طرح داخل دفتر با روی جلد، همخوانی جذابی ایجاد کرده که باعث می‌شود هارمونی خاصی ایجاد شود.

 

پاپی

اما یکی از بهترین دفاتر ایرانی که علاوه بر اینکه طرح های زیبایی دارد بر روی کیفیت آن نیز به خوبی کار شده، پاپی است. برندی که به تازگی ۴ساله شده و به واسطه ارائه طرح های فانتزی با نمادها و المان های ایرانی، مورد علاقه خیلی از دانش پژوهان قرار گرفته است.

 

کمیکا

طرح های ایلیا، منحصر به فرد ترین ویژگی برند کیمیکا است. برند کمیکا علاوه بر اینکه کیفیت مناسبی دارد، نسبت به بقیه قیمت ارزان تری هم دارد. به عبارت دیگر این برند سعی کرده با ارائه کیفیت متناسب با قیمت ارزان، با دیگر برندها رقابت کند.

هیلا

برند هیلا نیز یکی از برندهایی است که سعی کرده با ایجاد نمادهایی از انیمیشن های پرطرفدار ایرانی، جذابیت خاصی به تولیدات خود بدهد. مثلاً با استفاده از کاراکترها و شخصیت های انیمیشن هایی مثل فیلشاه یا کاراکترهایی مثل دیرین دیرین و رنگ آمیزی شاد برای قشر پیش دبستانی و دبستانی، دفترهای مشق جذابی تولید کرده است. به طور کلی هیلا جزو دفاتر ارزان قیمت بوده و کیفیت آن اگرچه درجه یک نیست، اما متناسب با قیمتی که دارد، مقرون به صرفه است.

این هشت برند را می توان جزو تولیدکنندگان و عرضه کنندگان بهترین دفاتر ایرانی نام برد. شاید اعتقاد داشته باشید برندهای دیگری هم هستند که می توانند در این لیست قرار بگیرند. قطعا همین گونه است. اما در هنگام نگارش این مقاله یعنی آبان 1401، این هشت برند را می توان جزو برترین ها دانست.

 

کلام آخر

آنچه که به نظر می‌رسد این است که در دهه ۹۰ خورشیدی با همت تولیدکنندگان و طراحان ایرانی، تنوع زیادی در حوزه لوازم‌التحریر داشتیم. به همین دلیل واقعاً لازم است که از این تولیدکنندگان حمایت شود و نمونه‌های خارجی خریداری نشود. چرا که حقیقتا با وجود این همه تولیدکننده در حوزه دفاتر و لوازم‌التحریر، به نمونه‌های خارجی بی‌نیاز هستیم. این تنوع چه در حوزه دانش‌آموزی و چه در حوزه دانشگاهی و غیر درسی، بسیار زیاد است.

امروزه با افزایش طراحان در حوزه های مختلف، شاهد طراحی های جذاب در حوزه لوازم التحریر و نوشت‌افزار و دیگر اقلام مربوطه هستیم. به واسطه حمایت از تولیدکنندگان داخلی توصیه می کنیم که وقتی یک محصول ایرانی، هم‌سطح یا حتی بهتر از یک محصول خارجی است، بهتر است با خرید آنها، از تولیدکنندگان ایرانی حمایت کنیم. مخصوصا در حوزه های فرهنگی که ناشران و تولیدکنندگان نیاز به حمایت بیشتری دارند.

 

 با ما همراه باشید ...